Jeżeli zdrowo się odżywiasz, a mimo to cierpisz na bóle brzucha wzdęcia, gazy niewiadomego pochodzenia, biegunki lub zaparcia, to możesz cierpieć na przerost bakteryjny jelita cienkiego (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth, SIBO). Więcej o SIBO przeczytasz tutaj. Podstawową diagnostyką SIBO jest test oddechowy (wodorowy, wodorowa-metanowy)
na czym polega test oddechowy w SIBO
Test jest przeprowadzany z wykorzystaniem laktulozy (10g) lub glukozy (75g) (test nie jest zalecany u osób stosujących inhibitory pompy protonowej). U osób z zaparciami zalecanym testem jest test metanowy w kierunku przerostu organizmów produkujących metan z wykorzystaniem laktulozy lub glukozy. Kryterium diagnozy SIBO polega na ocenie wydychanego wodoru i metanu po spożyciu powyższych węglowodanów czyli laktulozy lub glukozy. Wzrost wydychanego wodoru o co najmniej 20 części na milion (ppm) powyżej wartości wyjściowej w ciągu 90 minut od doustnego przyjęcia 75 g glukozy lub 10 g laktulozy wskazuje na SIBO.
przed testem na SIBO
Do badania należy jednak odpowiednio się przygotować, ponieważ ma to istotny wpływ na jego wiarygodność. Na 4 tygodnie przed wykonaniem testu należy odstawić antybiotyki. W dniu poprzedzającym badanie ograniczyć konsumpcję produktów, które mogą podlegać fermentacji (np. węglowodanów złożonych). W dniu poprzedzającym badanie należy nie spożywać:
- mleka i jego przetworów,
- chleba i ziemniaków – będących źródłem węglowodanów,
- soków owocowych,
- produktów zawierających błonnik,
- cebuli, kapusty, pora, fasoli, warzyw marynowanych.
W dniu badania trzeba być na czczo tj. 8–12 godzin przed badaniem należy pościć – dotyczy to jedzenia i picia (woda maksymalnie do 0,5l), należy zrezygnować z palenia tytoniu oraz ograniczyć aktywność fizyczną.
Przygotowanie do wodorowych testów oddechowych wymaga zrezygnowania z przyjmowania posiłków na 12 godzin przed testem. Przed testem niewskazane jest ponadto palenie papierosów czy żucie gumy, a także stosowanie kleju do protez zębowych. W dniu wykonania testu WTO nie należy zażywać antybiotyków czy środków przeczyszczających, można natomiast przyjmować inne leki zapisane przez lekarza. Badanie należy wykonać na czczo, po uprzednim umyciu zębów.
Należy pamiętać, że niektóre zioła działają bakteriobójczo np. olejki z oregano czy rozmarynu, co może mieć wpływ na wyniki badań, dlatego najlepiej upewnić się w miejscu wykonywania badania, o wymaganiach.
przeciwskazania
Test wodorowo-metanowy posiada mało przeciwwskazań. Mogą wykonać go osoby w dowolnym wieku (powyżej szóstego roku życia) i o różnym stanie zdrowia.
Jeśli nie jesteś pewna co do wyniku lub masz już wynik i nie wiesz co dalej zadzwoń do nas https://dietadlaciebie.com.pl/kontakt/